Tajski boks

Tajska odmiana boksu i coraz bardziej popularna dyscyplina sportowa. Nacisk jest w niej położony na walkę w klinczu wypełnioną uderzeniami łokciami i kolanami.

Początki sięgają starożytnych stylów: muay boran, muay chayia oraz muay korat i związane są z wyszkoleniem wojskowym. Współcześnie istnieje tylko styl ringowy. Muay Thai jako sport występuje w 3 formułach: amatorskiej, pro-am (półzawodowa) i profesjonalnej.

Boks tajski na tle innych znanych stylów walki wyróżnia użycie łokci i kolan. Uderzenia tego typu szybko kończą się nokautami. Spory nacisk kładzie się też na stosowanie tzw. niskich kopnięć okrężnych (ich głównym elementem jest niskie kopnięcie w udo przeciwnika). Podczas spotkania na ringu daje się zauważyć wiele wariantów kopnięcia, np. opadające z góry na dół. Kolejną cechą boksu tajskiego jest walka w klinczu, czyli tzw. zwarciu, którą bardzo łatwo wychwycić w trakcie sportowej rywalizacji. Ma charakter frontalny i wyróżnia się dużo szerszym trzymaniem rąk w porównaniu do popularnej gardy, co z kolei utrudnia złapanie klincza.

W trakcie rywalizacji na ringu dozwolone są przechwyty kopnięć, obalenia i podcięcia. Na liście zakazanych chwytów znajdują się na pewno rzuty znane z judo. W boksie tajskim brak jest także pozycji parterowych, dźwigni i duszeń.

Tajski boks jest również polecany paniom. Wspaniała forma aktywności pozwalająca na pozbycie się wszelkich złych emocji.

red. MG

Instruktorzy

  • Igor Kołacin
  • Arbi Shamaev
Koszyk (0) benefit handicap
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.