MMA

Z oryg. Mixed Martial Arts, czyli mieszane sztuki walki. Nazywane także wszechstylową walką wręcz.

To jedna z tych dyscyplin, w której prawie wszystkie chwyty dozwolone. Tutaj dopuszczalne są prawie wszystkie techniki występujące w sportach walki bez broni.
MMA świetnie pokazują współczesny kierunek sztuk walki: widowiskowego show dla widzów bez większego ryzyka śmierci oraz poważnych, trwałych uszkodzeń ciała.

Rywalizacja zawodnikach w MMA odbywa się na dwóch poziomach: w stójce i w parterze. Występują tu rzuty, ciosy pięściami, kopnięcia, dźwiganie, duszenia.  Do technik zabronionych zaliczają się: gryzienie, zahaczanie (wkładanie palców w otwory ciała typu usta czy nos), atakowanie krocza, oczu, krtani, uderzenia w kręgosłup czy głową i zastosowywanie dźwigni na małe stawy (palce).

Walka dobiega końca, kiedy jeden z zawodników zostanie znoakutowany (możliwy nokaut techniczny) albo podda się.

Rywalizacja ma miejsce na typowym bokserskim ringu lub na ringach otoczonych siatkami zabezpieczającymi, które mają za zadanie chronić zawodników przed wypadnięciem poza miejsce walki (nazywane klatką). Walczący muszą być uzbrojeni w ochraniacze na zęby, rękawice (zwykle cienkie, umożliwiające chwytanie).

Ze względu na stopień wszechstronności wyróżniamy trzy typy zawodników MMA:
- parterowiec (z ang. grappler) – jego specjalnością są chwyty. Swoją walkę próbuje sprowadzić do parteru, gdzie będzie mógł pokonać rywala, stosując dźwignię lub duszenia;
- zapaśnik – zdecydowanie stawia na pojedynek w stójce w zwarciu (tzw. klincz) i walkę na ciosy w parterze. Ma jeden cel: obal i uderzaj albo połóż i dołóż;
- uderzacz (z ang. striker) – jego konikiem jest walka w stójce, która umożliwia mu wykazanie się umiejętnością zadawania uderzeń (kopnięć oraz ciosów pięściami). Jego strategia to: unikaj zwarcia i uderzaj.

Przygotowując się do walki MMA, musimy wziąć udział w treningu przekrojowym, podczas którego poznamy tajniki walki w parterze, stójce oraz zwarciu. Trzeba perfekcyjnie i gładko nauczyć się przechodzenia między tymi trzema stanami. Bazą takiego treningu jest zazwyczaj boks (kick-boks oraz boks tajski) połączony z grapplingiem (zapasy, sambo, judo, jujutsu, brazylisjkie jiu-jitsu). Rzadziej wprowadza się elementy innych sztuk walki tj.: karate czy taekwondo.

Tak jak w przypadku wielu innych sztuki walki, również MMA odbywa się w kategoriach wagowych.

red. MG

Instruktorzy

>> Anzor Azhiev

Koszyk (0) benefit handicap
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.