Trójbój siłowy

Trójbój siłowy to sport ukierunkowany na rozwój absolutnej siły fizycznej. Wywodzi się z zamierzchłych czasów. Historia sprawdzianów siły i tężyzny fizycznej sięga swymi korzeniami starożytnej Grecji, gdzie wcieleniem siły był mityczny Herkules. Przez wieki następował rozwój konkurencji mierzenia siły maksymalnej. Do dzisiaj wykształciły się trzy dyscypliny posiadające swoje międzynarodowe federacje. Trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów jako sport olimpijski i zawody Strongman spopularyzowane w Polsce przez Mariusza Pudzianowskiego, który w latach młodości zaczynał od trójboju siłowego właśnie. Sekcję TS polecamy osobom, które chcą zwiększyć siłę mięśni nóg, grzbietu, klatki piersiowej, tricepsów i przedramion bez znacznego przyrostu masy mięśniowej. TS jako jedna z nielicznych dyscyplin sportu daje przewagę osobom niskim.

Mimo ogromnych ciężarów, niekiedy przekraczających 400 kg, TS jest mało kontuzyjną dyscypliną sportu. Zawdzięcza to statycznym i symetrycznym bojom wchodzącym w jego skład a także możliwości zastosowania specjalistycznego sprzętu wspomagającego.

Do uzyskania efektów wystarczą treningi 3 razy w tygodniu po około 2 godziny. Trening TS charakteryzuje się wykorzystaniem submaksymalnych obciążeń, dużą liczbą serii i niewielką liczbą powtórzeń. Trening TS powinien być uzupełniany ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, rozciąganiem oraz cardio. Świetnym dodatkiem do TS są np. zajęcia zapasów.

Dla amatora: Sekcja TS to dobre rozwiązanie dla osób z osłabionymi mięśniami nóg, grzbietu i klatki piersiowej, a także ciężko pracujących fizycznie. TS wyrabia prawidłowe wzorce ruchowe podczas dźwigania i przenoszenia ciężkich przedmiotów. Wpływa bardzo pozytywnie na siłę mięśni utrzymujących postawę, więc zabezpiecza kręgosłup przed urazami i przeciążeniami krążków międzykręgowych. Zwiększenie siły mięśniowej ułatwia wykonywanie codziennych czynności, a praca nad mięśniami grzbietu oddala perspektywę bólów kręgosłupa.

Dla aktywnych:

TS pozytywnie wpływa na osiąganie wyników w innych dyscyplinach sportu. Poprawienie koncentracji nerwowo-mięśniowej pozwala na zaangażowanie do wykonywanej pracy większej liczby jednostek motorycznych. Przekłada się to na intensyfikację treningów i osiągane wyniki w przyszłości w dyscyplinach, w których liczy się siła.

Dla zawodników

Sekcja TS przygotowuje zawodników do startów w zawodach okręgowych po mistrzostwa Europy i świata. Członek sekcji uzyskuje licencję sportowca, zawodnicy mogą reprezentować klub WCA Herkules Warszawa w mistrzostwach organizowanych przez International Powerlifting Federation (IPF) i polskiego odpowiednika: Polski Związek Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego (PZKFiTS). Sekcja TS organizować będzie starty we współzawodnictwie różnej rangi. WCA będzie również gospodarzem zawodów trójboju siłowego.

red. MG / AB

Komentarze

Koszyk (0) benefit handicap
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.