Street-Workout

Roznosi Cię energia? Lubisz pokonywać samego siebie i przekraczać swoje granice? Nie masz kasy na siłownię albo też uważasz, że ćwiczenie w zamkniętym pomieszczeniu wieje nudą? SW to coś specjalnie dla Ciebie. Twoje mięśnie i psychika kontra otoczenie.

Street-workout, czyli kalistenika. Znany od starożytności trening siłowy, którego bazę stanowi praca z wykorzystaniem masy własnego ciała przy użyciu prostych, niepozornych przyrządów codziennego użytku – ławek, poręczy, latarni czy drążków.

Nazwa jest połączeniem dwóch greckich słów: kallos (piękno)  i sthenos (siła) , czyli „piękno i siła”. W pierwszym okresie naszej ery katalistyka była popularna nie tylko w Grecji, ale także w Rzymie, Egipcie, Persji i krajach Bliskiego Wschodu. Na przełomie wieków zainteresowanie nią zanikało. Z biegiem lat została całkowicie wyparta przez szerzącą się modę na siłownię. Do łask wróciła na początku XXI wieku m.in. dzięki książkom Paula Wade’a oraz fascynacji subkulturowej, która wyrażała podziw dla więziennego życia.

Forma street-workout’u jest prosta, a jednocześnie złożona. Wszystkie ćwiczenia mają szereg zróżnicowanych kombinacji. Każde może być modyfikowane na wiele sposobów. Jedynymi granicami są twoja wyobraźnia i psychika.

Najogólniej: koncepcja katalisteniki dzieli się na sześć podstawowych rodzajów ćwiczeń: pompki, podciąganie na drążku, przysiady, unoszenie nóg w zwisie, mostek, pompki w staniu na rękach.

To złożona i kompleksowa forma treningu dla wszystkich: małych, dużych, szczupłych, puszystych, bogatych, biednych, a nawet… niepełnosprawnych. Liczy się tylko determinacja i samodyscyplina. Ci, którzy odważą się podwinąć rękawy i „powyciskać” np. na ławce w parku, po jakimś czasie będą mogli pochwalić się wytrzymałością, sprawnością fizyczną, przyrostem masy mięśniowej oraz wzrostem siły. Szybko widoczne rezultaty powodują, że z roku na rok street-workout’owców przybywa.

red. MG

Komentarze

Koszyk (0) benefit handicap
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.