Kulturystyka

Kiedyś kojarzona głównie z mężczyznami, dziś popularna, nawet bardzo, także wśród kobiet. Kulturystyka, bo o niej mowa, to sport dla amatorów i zawodowców.

Głównym celem uprawiających kulturystkę jest ukształtowanie sylwetki ciała poprzez wykonywanie ćwiczeń siłowych – przede wszystkim fizycznych z obciążeniem, dzięki którym następują możliwie największe zredukowanie podskórnej tkanki tłuszczowej oraz hipertrofia mięśni szkieletowych. Sport ten zadebiutował na początku XX w., chociaż dyscypliny, na których bazował w trakcie układania treningu siłowego, znane już były dużo, dużo wcześniej – zapasy czy siłowanie. Kulturystykę można podzielić na trzy grupy:

  • - naturalna – obowiązuje całkowity zakaz zażywania niedozwolonych środków dopingujących, takich jak sterydy anaboliczno-androgenne, hormon wzrostu, insulina czy diuretyki;
  • - „ekstremalna” – najpopularniejsza ze względu na obecność w mediach jej przedstawicieli m.in. Arnolda Schwarzeneggera; jej celem jest uzyskanie jak największej masy mięśniowej;
  • - klasyczna – występuje w niej podział na kategorie i wagę.

Kulturystka dla kobiet, ze względu na ich fizjologię, różni się od tej uprawianej przez mężczyzn. Głównie zestawem ćwiczeń.

Uprawianie tego sportu jest idealną receptą na poprawienie sprawności fizycznej, ujędrnienie ciała, zgubienie tkanki tłuszczowej, poprawę samopoczucia, a co za tym idzie także samoakceptację.

Pamiętać jednak należy, że droga ku kulturystyce najbezpieczniejsza jest tylko pod okiem wyszkolonego trenera. A takich w WCA nie brakuje!

red. MG

Komentarze

Koszyk (0) benefit handicap
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.